fallback

Европейският газ поскъпва с 13% заради технически проблем в "Северен поток 1"

„Газпром“ намалява с още 40% подавания за Германия газ през газопровода

15:38 | 14.06.22 г. 12
Автор - снимка
Създател

Руският енергиен гигант „Газпром" намалява с 40% максималните обеми за доставка на газ по газопровода "Северен поток 1", минаващ по Балтийско море до Германия. Причината е забавяне на ремонтните дейности от страна на Siemens, съобщи държавната компания във вторник.

Газовият компресор не е бил върнат навреме от ремонт, поясняват от руската компания, цитирана от ТАСС.

„Поради ненавременното връщане на газовите компресорни агрегати от ремонт от Siemens (Германия), изчерпването на междуремонтния срок на експлоатация на газовите компресорни агрегати и установените технически проблеми на двигателите (получено е предписание на Ростехнадзор за временна забрана на дейността), в момента в КС "Портовая" могат да се използват само три газови компресорни агрегата", се казва в изявлението.

В резултат на това сега по тръбопровода могат да се изпомпват само до 100 млн. куб. м газ дневно - или около 60% от предварително планирания дневен обем от 167 млн. куб. м газ, съобщиха от компанията.

Газът поскъпна с 13% след анонса на руския производител. Опасенията, че руските доставки могат да бъдат прекъснати, са от месеци, тъй като войната в Украйна продължава. Тези опасения се засилиха през миналата седмица, когато в съоръжение за втечнен природен газ в САЩ избухна пожар, а прекъсванията намалиха потоците от Норвегия.

По-рано платформата CEGH REMIT съобщи, че наличният капацитет за изпомпване на газ през "Северен поток" ще бъде намален от 3 до 17 юни поради планираната редовна инспекция на газопровода. В същото време, по данни на оператора Nord Stream AG, от 11 до 21 юли са планирани ежегодните ремотни дейности по газопровода с временно спиране на двете линии на "Северен поток".

За Германия „Северен поток 1" е основният газопровод за доставка на руски газ. Той е общ капацитет от 55 милиарда кубически метра газ и минава по дъното на Балтийско море от Виборг в Русия до Грайфсвалд в Германия. Операторът е Nord Stream AG, в която дъщерно дружество на „Газпром“ притежава 51%, германските Wintershall Dea и E.ON - по 15,5%, а нидерландската N. V. Nederlandse Gasunie и френската Engie – по 9%.

Преди това Русия вече спря да запълва и тръбопровода „Ямал-Европа". Транзитът на руски газ през Украйна също беше намален, при това значително над планираното. Предишните ограничения вече бяха довели до повишаване на цените на суровината, тъй като от Русия към Европа като цяло постъпва по-малко газ.

А завършеният газопровод „Северен поток 2" все още не е пуснат в експлоатация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:07 | 14.09.22 г.
fallback